Bigbag Doldurma Ünitesi

  • gallery-item
  • gallery-item
  • gallery-item
  • gallery-item
  • gallery-item
  • gallery-item
  • gallery-item

Bigbag Doldurma Ünitesi, toz akışkanların olabilecek en fazla miktarda ambalajlanarak sevk edilmesini sağlayan sistemlerdir. Bigbage doldurulan hammaddeler: toz şeker, un, alçı, çimento, kalsit, mısır, PVC, gibi malzemelerdir. Big-bag çuvallar kapasitesi 500 kg ile 2000 kg arasında hammadde alabilecek şekilde üretilmektedir. Bigbag çuvalların hem gövdesi hemde askı sapanları buna göre imal edilmektedir. Böylece bir defada ambalajlanabilecek en fazla hammadde veya ürün ambalajlanmış olur. İşte endüstriyel uygulamalarda kullanılan bu hammaddelerin depolama veya sevkiyat öncesi big bag çuvallara dolumu Bigbag Doldurma Ünitesi ile yapılmaktadır.

Bigbag doldurma ünitesi, manuel kontrollü üretebilebildiği gibi tartım kontrollü (loadcell, yük hücresi) olarak da imal edilebilir. Tartım kontrollü olan Big-beg Doldurma Üniteleri’nde operatör, otomasyon panosu üzerindeki dokunmatik ekrandan ağırlık değerini girebilmektedir. Bigbek in alt kısmında yer alan kantardan sinyal alarak belenen otomasyon sistemi belirlenen ağılığa ulaştığında malzeme akışını otomatik olarak kesmektedir. Böylece bigbag dolum işlemini bitirmektedir. Bu işlemler PLC kontrollü olarak yapılmaktadır. Manuel dolum yapan sistemlerde ise operatör bigbag in dolduğunu izlemektedir. Dolmaya yaklaşan bigbage malzeme döken vanayı kapatarak dolumu bitirebilir.

Tozuma yapan mikronize malzemelerde (kalsit, un, nişasta, kömür tozu, kireç, çimento, bentonit) bigbag içindeki çürük havanın tahliye edilmesi önemlidir. Böylece dolum sırasında tozuma meydana gelmez. Nöron Marka Bigbag Dolum Üniteleri toz filtrasyon hattına bağlantı çıkışı sayesinde dolum sırasında tahliye olmaya çalışan iç havayı alarak tozuma meydana gelmeden dolum yapılabilmesine olanak sağlar.

Nöron Marka Bigbag Yükleme Makineleri tasarımında big bek dört halkasından da asılarak sabitlenmekte ve dolum kısmındaki esnek şut sayesinde yukarı-aşağı hareket edebilmektedir. Böylece farklı kapasitelerde bigbag çuvalların doldurulabilmesi mümkündür. Pekçok endüstriyel tesis bigbag dolum prosesini otomatik yapmayı tercih etmektedir. Bu durumda dolu bigbag i yükleme alanına aktaran bir konveyör sisteme eklenmektedir. Dolum işlmei tamamlanan bigbag bant üzerine indirildikten sonra otomatik olarak ilerlemektedir.

Dolu bigbaglerin boşaltılması için aşağıda yer alan linkten bigbag boşaltma ünitelerimizi inceleyebilirsiniz.

https://www.noronmuhendislik.com/%C3%9Cr%C3%BCnlerimiz/big-bag-bosaltma-uniteleri/

Back to top of page