Silobas Yükleme Körüğü

 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item
 • gallery-item

Silobas Yükleme (Dolum) Körüğü, toz akışkanları depolandığı silolardan, silobasa doldurmak için kullanılan ürünlerdir. Bu toz akışkanlar çimento, kireç, toz şeker, un, kalsit, kireç, kül karbon siyahı, kepek vb. malzemelerdir.

Dolumu yapılacak araç silonun altına yanaştığında ürünün (teleskopik şut, dolum şutu) el kumandasından  silobas yükleme körüğünün aşağıya doğru açılması sağlanır. Bu açılma teleskobik şekilde olduğu için bu ürün teleskopik şut veya teleskopik tanker doldurma körüğü olarak da anılır.

Dolum körüğünün alt kısmında yer alan poliüretan kaplı, konik yapıdaki kısım da silobasın dolum menholüne oturarak tozsuz bir dolum sağlar. Yükleme körüğünün el kumandasından malzeme akışını başlatmak veya durdurmak mümkündür. El kumandasındaki ilgili butona basıldığında dolum yapılacak malzeme silobas yükleme (dolum) körüğünün içinden geçerek silobasa dökülür. Silobas yükleme körüğü, dolum sürecinde dökülen malzemeye kılavuzluk eder. Öyle ki silobasa dolan malzeme teleskopik şutun iç kısmında yer alan metal kovalara sürterek aşağı doğru akmaktadır. Nihayetinde dolum tamamlandığında yükleme körüğünün en alt kısmındaki seviye sensörü dolan malzemeyi algılar. Körüğün hemen öncesindeki malzeme akışını sağlayan ekipmanı (klape, yıldız besleyici, helezon vb.) otomatik olarak kapatır.

Silobas yükleme (dolum) körüğü en altında yer alan seviye sensörü bayraklı tip sensördür. Bu ürün hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

https://www.noronpazar.com/seviye-sensoru

Silobas yükleme (dolum) körüğü iç içe iki körük (çift cidarlı) şeklinde imal edilmektedirler. Böylece silobasa malzeme doldukça silobasın içinden tahliye olmaya çalışan hava+toz karışımı iki cidar arasında yükselerek toz toplama sistemine ulaşır ve filtrelenir.

Merkezi toz toplama sistemi (filtrasyon sistemi) olmayan tesislerde sadece silobas doldurma körüğünden çıkan tozun emilebilmesi için lokal filtreler de imal edilebilmektedir. Bu filtrelerdeki jet pulse temizleme sistemi sayesinde çekilen tozlu hava filtre kartuşlarında ayrıştırılmakta ve toz biriktirilerek geri kazanımı sağlanmaktadır. Bu sayede malzemenin tozuma yaparak israfı ve çevreye yayılarak etrafı kirletmesi engellenmiş olur.Filtrasyon sistemleri ile alakalı detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://www.noronmuhendislik.com/%C3%9Cr%C3%BCnlerimiz/filtreleme/

Silobas doldurma körüğünün malzeme ile temas halinde olan iç kovaları, yüklenecek malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliğine göre karbon çeliğinden, hardox malzemeden veya paslanmaz çelik malzemeden (gıda uyumlu) imal edilebilmektedir.

Yüklenecek malzemenin yüksek sıcaklıklarda olması durumunda (sıcak kül gibi) körük kumaşı olarak yüksek sıcaklığa dayanıklı özel tekstil ürünleri kullanılmakta ve başarılı bir şekilde yükleme yapılabilmektedir.

Eğer yükleme yaılacak araç silobas değilse yani tanker şeklinde bir deposu yok ise açık kasa kamyon yükleme körükleri tercih edilmelidir. Kamyon yükleme (dolum) körüklerini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

https://www.noronmuhendislik.com/%C3%9Cr%C3%BCnlerimiz/kamyon-yukleme-korugu-silo-bosaltici-teleskopik-boru/

Detaylar için lütfen iletişime geçiniz.

Online alışveriş sitemizi de buradan ziyaret edebilirsiniz.

Back to top of page